Ovocné víno z divých čerešní „Mária Terézia“– barik medium + ročník 2016

DSC_1127

 Sladké

300 fl. 0,5 l určených pre jediného zákazníka,   60 fl. archív

Barik medium +, cuvée

 

Farba sýto rubínovo červená s višňovým okrajom, vôňa plná ovocná kôstkového ovocia až sherry likérová, chuť višní v čokoláde s nádychom vanilky a tabaku.“

 

Vyrobené z našich z čerešní – chrupiek a z plodov asi 70 ročnej čerešne, ktorej odrodu sa nám doteraz nepodarilo zistiť –  zrejme varieta juliana L., alebo sa nejedná o kultúrnu odrodu čerešne vtáčej Cerasus avium L., ale s najväčšou pravdepodobnosťou o splanenú formu – vtáčnicu /divá čerešňa/z  regiónu Skalica.

Divé čerešne je bežne skoro nemožné oberať, kôli  vzrastu týchto stromov. Z uvedeného predpokladáme, že toto víno je jediné svojho druhu na svete !

„Prípisom Márie Terézie bolo prikázané sadiť stromy pri cestách, ktoré viedli na hrad, teda takzvaných hradských.
Tam sa sadili dlhoveké stromy, aby bolo dlho v krajine jasné, ktorá je dôležitá cesta.
Pozdĺž ciest nižších kategórií bolo dovolené roľníkom sadiť ovocné stromy, aby z nich potom mali aj úžitok a mohli zbierať ich plody a tiež vojaci prechádzajúci krajinou sa mohli ovocím posilniť.
Takto panovníčka Mária Terézia, ktorej letné sídlo kaštieľ v Holíči leží asi 8 km od nás, významne prispela k rozmachu ovocinárstva, výsadbe ovocných stromov ak tvorbe našej krásnej krajiny, ku ktorej ovocné stromy vždy patrili.“

K 300-tému  výročiu narodeniu osvietenej panovníčky Márie Terézie 1717 – 2017 sme vyrobili 300 fliaš tohto unikátneho vína.

Zlatá medaila Regionálna výstava vín Radošovce 2017

alk. celkový – 14,61 % obj.
celk. kyselinky – 9,59 g/ l
cukry – 89,28 g/ l

obsahuje  siričitany, E 202 

ceresne archiv 1az60ceresnove 1az300ksceresne zadna